پیدایش ۱۱

برج بابِل

۱و اما، تمامی زمین را یک زبان و یک گفتار بود. ۲و چون مردم از مشرق کوچ می‌کردند، در سرزمین شِنعار دشتی هموار یافتند و در آنجا ساکن شدند. ۳آنان به یکدیگر گفتند: «بیایید خشتها بزنیم و آنها را خوب بپزیم.» ایشان را خشت به جای سنگ و قیر به جای ملات بود. ۴آنگاه گفتند: «بیایید شهری برای خود بسازیم و برجی که سر بر آسمان ساید، و نامی برای خود پیدا کنیم، مبادا بر روی تمامی زمین پراکنده شویم.» ۵اما خداوند فرود آمد تا شهر و برجی را که بنی‌آدم بنا می‌کردند، ببیند. ۶و خداوند گفت: «اینک آنان قومی یگانه‌اند و ایشان را جملگی یک زبان است و این تازه آغازِ کارِ آنهاست؛ و دیگر هیچ کاری که قصد آن بکنند، از ایشان بازداشته نخواهد شد. ۷اکنون فرود آییم و زبان ایشان را مغشوش سازیم تا سخن یکدیگر را درنیابند.» ۸پس خداوند آنان را از آنجا بر روی تمامی زمین پراکنده ساخت و از ساختن شهر بازایستادند. ۹از این رو آنجا را بابِل نامیدند، زیرا در آنجا خداوند زبان همۀ جهانیان را مغشوش ساخت. از آنجا، خداوند ایشان را بر روی تمامی زمین پراکنده کرد.

نسل سام

۱۰این است تاریخچۀ نسل سام: چون سام صد ساله بود، دو سال پس از توفان، اَرفَکشاد را آورد؛ ۱۱و سام پس از آوردن اَرفَکشاد، پانصد سال زندگی کرد و پسران و دختران دیگر آورد.۱۲اَرفَکشاد سی و پنج ساله بود که شِلَخ را آورد؛ ۱۳و اَرفَکشاد پس از تولد شِلَخ، چهارصد و سه سال زندگی کرد و پسران و دختران دیگر آورد.۱۴شِلَخ سی ساله بود که عِبِر را آورد؛ ۱۵و شِلَخ پس از آوردن عِبِر، چهارصد و سه سال زندگی کرد و پسران و دختران دیگر آورد.۱۶عِبِر سی و چهار ساله بود که فِلِج را آورد؛ ۱۷و عِبِر پس از آوردن فِلِج، چهارصد و سی سال زندگی کرد و پسران و دختران دیگر آورد.۱۸فِلِج سی ساله بود که رِعو را آورد؛ ۱۹و فِلِج پس از آوردن رِعو، دویست و نه سال زندگی کرد و پسران و دختران دیگر آورد.۲۰رِعو سی و دو ساله بود که سِروج را آورد؛ ۲۱و رِعو پس از آوردن سِروج، دویست و هفت سال زندگی کرد و پسران و دختران دیگر آورد.۲۲سِروج سی ساله بود که ناحور را آورد؛ ۲۳و سِروج پس از آوردن ناحور، دویست سال زندگی کرد و پسران و دختران دیگر آورد.۲۴ناحور بیست و نه ساله بود که تارَح را آورد؛ ۲۵و ناحور پس از آوردن تارَح، صد و نوزده سال زندگی کرد و پسران و دختران دیگر آورد.۲۶تارَح هفتاد ساله بود که اَبرام و ناحور و هاران را آورد.

نسل تارَح

۲۷این است تاریخچۀ نسل تارَح: تارَح، اَبرام و ناحور و هاران را آورد، و هاران لوط را آورد. ۲۸هاران نزد پدر خود تارَح، در زادگاه خویش، اورِ کَلدانیان، درگذشت. ۲۹اَبرام و ناحور زن اختیار کردند. نام زن اَبرام سارای، و نام زن ناحور مِلکَه بود، دخترِ هاران، که پدر مِلکَه و یِسکَه بود. ۳۰و اما سارای نازا بود و فرزندی نداشت. ۳۱تارَح پسر خود اَبرام، و نوۀ خود لوط، پسر هاران، و عروس خود سارای، همسر پسرش اَبرام را برگرفت، و ایشان با هم از اورِ کَلدانیان به در آمدند تا به سرزمین کنعان بروند، ولی چون به حَران رسیدند، در آنجا اقامت گزیدند. ۳۲روزهای زندگانی تارَح دویست و پنج سال بود، و تارَح در حَران درگذشت.

پیدایش۱۱: ۳۲-۱

23 دیدگاه در “پیدایش ۱۱”

  1. I’m also commenting to make you understand what a magnificent encounter my princess obtained reading through yuor web blog. She realized a good number of things, which included how it is like to have a marvelous helping character to have the rest without hassle understand selected very confusing things. You actually exceeded our own desires. I appreciate you for showing those invaluable, dependable, informative and in addition easy thoughts on this topic to Evelyn.

  2. I am also commenting to make you be aware of of the outstanding encounter my friend’s princess enjoyed reading your blog. She realized a good number of pieces, including what it’s like to possess an ideal helping mindset to have the mediocre ones easily learn about chosen complex issues. You actually surpassed our expectations. Many thanks for providing those precious, safe, informative not to mention fun tips about your topic to Jane.

  3. I not to mention my pals came checking out the best things from the website and so unexpectedly got an awful suspicion I never thanked the website owner for those secrets. All of the women came as a result glad to see them and have in effect in reality been enjoying these things. I appreciate you for actually being considerably considerate as well as for selecting this kind of smart guides millions of individuals are really desperate to be aware of. My personal sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *